ul. Lotników 33/6
12 445 56 76 kontakt@akademiawidzenia.pl
Dołącz do nas!

Jak szybko pozbyć się zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek jest powszechną infekcją oczu, która może dotknąć każdego, niezależnie od tego, czy nosi soczewki kontaktowe, czy nie. Oto nasz przewodnik, jak szybko pozbyć się zapalenia spojówek.

Jak można się zarazić zapaleniem spojówek?

Zapalenie spojówek (znane również jako różowe oko) występuje wtedy, gdy cienka, przezroczysta powłoka białego obszaru oka i wewnętrznej strony powiek (spojówka) ulega zapaleniu.

Wczesne objawy zapalenia spojówek to swędzenie i podrażnienie oczu. Oczy powoli zmieniają kolor z jasnoróżowego na czerwony z wyraźniejszymi żyłkami. Chociaż może to wyglądać trochę przerażająco, ogólnie rzecz biorąc, zapalenie spojówek nie jest bolesne. Jest to wygląd czerwonego oka, które ma tendencję do niepokoju większości ludzi i powodować zakłopotanie. Jednakże, może ono zostać usunięte bardzo szybko, jeśli jest natychmiast leczone i podjęte są odpowiednie środki ostrożności. W większości przypadków zapalenie spojówek jest spowodowane albo przez alergię (alergiczne zapalenie spojówek), bakterie (bakteryjne zapalenie spojówek) lub wirusy (wirusowe zapalenie spojówek).

Co należy robić w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek jest łatwe do wyleczenia i w większości przypadków nie przeradza się w nic poważniejszego. Najczęstszą metodą leczenia zapalenia spojówek są antybiotykowe krople do oczu. Niewielkie zapalenie spojówek może czasami ustąpić samoistnie.

Jak długo trwa różowe oko?

Zapalenie spojówek może trwać od kilku dni do miesiąca, w zależności od jego rodzaju. Wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe, ale powinno ustąpić w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Bakteryjne zapalenie spojówek jednak może trwać do miesiąca, nawet z leczeniem antybiotyków kropli do oczu.

oko

Jak szybko pozbyć się różowego oka

Zapalenie spojówek zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku krótkich dni. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić dla leczenia różowego oka. Pomogą one przyspieszyć proces gojenia i zatrzymać ryzyko rozprzestrzeniania się.

  1. Oczyszczaj okolice oczu 2-3 razy dziennie, używając ciepłej wody i czystego patyczka kosmetycznego. Delikatnie wytrzyj okolice oczu z śluzu. Unikaj przenoszenia brudu i bakterii na okolice oczu, myjąc najpierw ręce.
  2. Można poprosić optyka, farmaceutę lub lekarza rodzinnego o przepisanie antybiotyku, leku na alergię lub leczniczych kropli do oczu. Chloramfenikol i kwas fusydynowy to dwa główne rodzaje antybiotyków, które mogą zostać przepisane. W cięższych przypadkach może zostać przepisany cięższy antybiotyk. Sztuczne łzy są bardzo zalecane przy wirusowym zapaleniu spojówek i z pewnością mogą pomóc złagodzić objawy różowego oka.
  3. Nie należy nosić soczewek kontaktowych do czasu całkowitego ustąpienia dolegliwości. Twoje oczy będą potrzebowały jak najwięcej świeżego tlenu i wilgoci podczas procesu gojenia. W tym czasie zaleca się noszenie okularów korekcyjnych.
  4. Unikaj pocierania i dotykania okolicy oka, gdy oko jest zainfekowane, ponieważ może to spowodować przeniesienie bakterii. Nie chcesz, aby zapalenie spojówek rozprzestrzeniało się. Sugeruje się, że długie włosy powinny być związane i trzymane z dala od twarzy. .
  5. Daj sobie przerwę od noszenia makijażu, szczególnie makijażu oczu. Oleje, substancje zapachowe i inne substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą dodatkowo pogorszyć stan oczu. W tym czasie unikaj również stosowania mydeł i płynów do mycia twarzy, które zawierają dużo sztucznych składników. Wybieraj produkty naturalne, bezzapachowe i bez konserwantów, które nie będą pogarszać stanu okolic oczu.
  6. Zawsze używaj czystego, świeżego ręcznika podczas osuszania twarzy i osuszaj okolice oczu, zamiast je pocierać.

Możesz złagodzić dyskomfort związany z infekcją wirusową lub bakteryjną, stosując ciepłe okłady na oczy.

W przypadku jakichkolwiek zmian w wyglądzie oka, należy udać się do optyka lub lekarza pierwszego kontaktu. Dbanie o siebie w ten sposób może zapobiec rozwojowi poważnych chorób oczu.